Fototapety na ścianę – jaki materiał wybrać?

Fototapety ścienne wyglądają świetnie, ale mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, czym kierować się przy wyborze? Już podpowiadam! Gramatura powinna wynosić przynajmniej 218 g. Jakie tkaniny są najlepsze?

Tapety na ścianę papierowe
To rozwiązanie zdecydowanie najtańsze. Papier powlekany jest niewielką warstwą PCV. Takie fototapety są cienkie i mało odporne na wilgoć i ścieranie, więc nadają się jedynie do miejsc suchych. Najlepiej jak będziecie je kłaść na gładkich ścianach, w przeciwnym wypadku efekt może być mało estetyczny. Bardzo uważajcie przy montażu – musi być bardzo staranny, bo raz naklejonej tapety nie da się przesunąć!

fototapeta grecjaA może lateks?
Generalnieto wersja papierowa, ale z dodatkiem lateksu. Ta powłoka sprawia, że fotografie są bardzo realistyczne. I piękne! Ja jestem w nich zakochana. Pewnie z tego powodu fototapety lateksowe cieszą się największą popularnością. Z uwagi na nieco większą grubość klei się ją na styk, a nie na zakładkę, jak w przypadku tapety papierowej. Ten rodzaj fototapety sprawdza się nawet na ścianach niedoskonałych, z drobnymi nierównościami. Warto ją wzmocnić laminatem, żeby miała większą odporność. Z kolei przed montażem dobrze jest zagruntować ścianę. Nadaje się ona do zmywania – delikatnie zwilżoną gąbką.

Fototapeta winylowa
Fototapety winylowe są bardzo gładkie w dotyku, charakteryzuje je również wysoka trwałość. Nadruk jest doskonałej jakości, odporny na wilgoć i tłuszcz, dlatego te wybiera się do kuchni i do łazienki. Taka fototapeta nadaje się do mycia, nie przeszkodzi jej łazienkowa wilgoć. Fajnie można zrobić klimacik spa we własnej łazience albo dodać motywy marynistyczne, popatrzcie:

spa  kamienie

Dodatkowo jej montaż nie należy do najtrudniejszych, bo się nie odkształca, a klej nakłada się bezpośrednio na ścianę, a nie na tapetę. Z uwagi na swoją znaczną grubość doskonale pokrywa wszelkie nierówności. No i jak zawsze – zastosowanie laminatu zwiększa żywotność fototapety.

Popatrzcie na te cudeńka do kuchni i wyobraźcie sobie na ścianie albo między zlewem a wiszącymi szafkami:

lemon-1198006_960_720  coffee-1324126_960_720

Podkład fizelinowy
Z kolei fototapeta winylowa z podkładem fizelinowym posiada wszystkie zalety tapety winylowej, a dodatkowo zawiera fizelinę – włókno poliestrowe na spodzie. Materiał ten nadaje dodatkowej grubości oraz elastyczności. Z tego powodu bardzo łatwo jest nakładać je na ściany pokrywając wszelkie ich niedoskonałości i nierówności. Laminat zwiększa wytrzymałość tego typu fototapety.

Dodaj komentarz